قوانین کیفری

تصادف جرحی

تصادف جرحی

تصادف جرحی

قبل از اینکه به  مسائل حقوقی و قانونی در تصادف جرحی بپردازیم ، در این راستا توضیح کوتاهی میدهیم.

تصادف جرحی به هرگونه تصادفی گفته می شود که در آن  به واسطه تصادف ، فرد یا افرادی دچار آسیب و مصدومیت و جراحت شوند. تصادف جرحی از واژه ی جراحت گرفته شده است. در این گونه تصادفات هر فرد که مصدوم شده باشد چه راننده ی مقصر و یا سرنشینان خودروی مقصر و یا فرد بی تقصیر باید طبق شرایط و قوانین مشخص از بیمه درخواست دیه شود.

در نظر داشته باشید که بعد از تصادف به هیچ عنوان مصدومان را جا به جا نکنید. زیرا خطر قطع نخاع و یا پاره شدن ریه وجود دارد. به همین علت با حفظ خونسردی با اورژانس تماس بگیرید.  در مواردی که خطر انفجار خودرو و یا آتش سوزی وجود دارد با احتیاط کامل مصدوم را جا به جا کنید.

نکات مهم تصادفات جرحی

برای انجام مراحل قانونی تصادفات جرحی باید نکاتی را در نظر داشته باشید و اقدامات خود را بر اساس آن‌ها انجام دهید. ابتدا با اورژانس تماس بگیرید و در خواست کمک کنید. قبل از هر کاری دقت کنید که جان مصدومین در خطر است.  حتی برای جراحت های کوچک نیز با اورژانس تماس بگیرید زیرا برخی مسائل بعدا خود را بروز می دهند‌. بعد از تماس با اورژانس با ۱۱۰ تماس بگیرید. علاوه بر گزارش تصادف ذکر کنید که تصادف جرحی است تا علاوه بر ماموران راهنمایی و رانندگی، ماموران نیروی انتظامی نیز به محل حادثه بیایند و تشریفات و مراحل قانونی را انجام دهند.

دقت کنید که محل حادثه نبایددست بخورد. تا جای ممکن سعی کنید صحنه ی تصادف دست نخورده و در همان حالت باقی بماند.

اقای وکیل برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت با ما در ارتباط باشید

برای تشکیل پرونده تصادف جرحی چه باید کرد؟

تصادف جرحی

برای تشکیل پرونده باید به کلانتری مراجعه و در آنجا اقدام کنید. سپس طرفین تصادف و یا یکی از آن ها ، یا فردی به نماینده ی مصدومان به دادسرا مراجعه  کند. پس از تشکیل پرونده باید مدارک و نامه پزشکی قانونی و بیمه نامه و بیمه مقصر که باید ضمیمه ی پرونده باشد را به دادگاه ارائه دهید. پس از استعلام اصالت بیمه نامه به دستور قاضی پرونده ، بیمه نامه مقصر به عنوان ضمانت و سند پذیرفته و یا در صورت لزوم، قاضی اقدام به صدور حکم  می کند.

سپس پرونده به کارشناس ارجاع میشود.  پس از انجام تحقیقات محلی و شنیدن شهادت شهود و اخذ نظر قطعی کارشناس در خصوص نحوه وقوع تصادف،پرونده روند خود را طی میکند.  پس از پایان دوره طول درمان و اعلام نظر نهایی پزشکی قانونی، پرونده تکمیل و قرار جلب به دادرسی صادر و پرونده به دادگاه کیفری ارسال می گردد. دادگاه پس از برگزاری جلسه نسبت به صدور رای اقدام می نماید.  پس از قطعی شدن رای و حکم دادگاه ، مقصر باید دیه را پرداخت نماید.پرونده جهت اجرای حکم به مرکز اجرای احکام مربوطه ارسال می شود. اجرای احکام نیز اقدامات لازم را تحت نظر قاضی اجرای احکام در خصوص ابلاغ به مقصر و ارسال نامه به بیمه جهت پرداخت دیه و  وصول دیه از مقصر انجام می دهد.  تصادفات جرحی می تواند مجازات حبس را نیز همراه خود داشته باشد.

برای دریافت مشاوره و دریافت توضیحات بیشتر شما میتوانید از طریق پادکست های حقوقی راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

مجازات حبس تصادفات جرحی

در قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات ، مجازات راننده ی متخلف در تصادفات جرحی بیان شده است. طبق ماده 715 تا 718 قانون مجازات اسلامی اگر بی احتیاطی و بی مبالاتی راننده و رعایت نکردن قوانین رانندگی باعث ایجاد تصادف جرحی شود به حبس از یک ماه تا پنج ماه محکوم میشود. همچنین اگر فرد مصدوم درخواست دیه کند فرد خاطی موظف به پرداخت آن است. در صورت داشتن بیمه نامه شخص ثالث ارائه ی آن تضمینی است برای پرداخت خسارت.

مجازات حبس تصادفات جرحی طبق قانون بستگی به میزان صدمه ی  وارد به فرد مصدوم دارد. چنانچه تصادفات در اثر بی احتیاطی و عدم رعایت قوانین ایجاد شود مجازات های مختلفی در پی دارد. انواع این مجازات ها  عبارتند از:

  • اگر بر اثر بی احتیاطی و عدم رعـایت قوانین ،تصادف جرحی ایجاد شود یعنی فقط جراحت مختصری در بدن مصدوم به وجود آید،فرد خاطی محکوم به حبس از یـک تا پنج ماه و پرداخت دیه در صورت مطالبه از سوی مصدوم، میشود.
  • گاهی تصادف جرحی منجر به از بین رفتن یکی از حواس و یا از کارافتادن عضوی در بدن میشود. همچنین ممکن است باعث تغییر شکل دایمی عضو و یا سقط جنین شود. در این شرایط فرد خاطی محکوم به حبس از دو ماه تا یک سال و پرداخت دیه میشود.
  • در برخی از  تصادفات ،  یکی از اعضا دچار نقص یا ضعف دائم میشود. گاهی نیز ممکن است باعث وضع حمل زودهنگام در خانمی باردار شود. در این شرایط فرد خاطی محکوم به حبس از دو تا شش ماه و پرداخت دیه میشود.

تصادف جرحی با گواهینامه تاریخ گذشته

گذشتن تاریخ اعتبار گواهینامه در تصادفات جرحی از نظر قانونی حکم نداشتن گواهینامه را ندارد. یعنی اگر در تصادفات جرحی  راننده ای دارای گواهینامه ای باشد که تاریخ اعتبار آن منقضی شده باشد و در همان زمان دچار تصادف جرحی شود شرکت بیمه به استناد قاتون بیمه اجباری مجبور به پرداخت خسارت است. در این جا فرد راننده فقط به خاطر عدم تمدید گواهینامه جریمه میشود و باید مبلغ مربوطه را پرداخت کند.

دفاع در پرونده شرب خمر

تصادف جرحی با دوچرخه

اکثر دوچرخه سوارا هنگام دوچرخه سواری بیشترین ترسی که دارند تصادف با اتومبیل است. اما اکثر تصادفات جرحی هنگام دوچرخه سواری در واقع تصادفات انفرادی است که به دلیل کوتاهی کردن یک فرد و یا خطرات جاده و مسیر ایجاد میشود.

حال اگر تصادف جرحی دوچرخه سوار با یک اتومبیل باشد چه باید کرد؟ همیشه بعد از تصادف جرحی که ممکن است جراحات کوچک یا جدی تری را در پی داشته باشد باید منتظر ماند تا پلیس به صحنه تصادف برسد. پلیس موظف است یک گزارش رسمی از تصادف تهیه کند. در تصادف جرحی بسیاری از دوچرخه سواران ممکن است تا ساعت ها بعد از تصادف متوجه جراحت نشوند. بنابراین در تصادف جرحی اگر در ابتدا و هنگام رسیدن پلیس متوجه جراحات خود نشوید ممکن است برای پیدا کردن راننده ی مقصر دیر شود.

مساله ای که حائز اهمیت است اینست که در تصادفات جرحی نباید با راننده ی مقصر وارد دعوا و بحث شویم. زیرا برخی از رانندگان ممکن است اطلاعات درستی از خود و یا بیمه و مالکیت خودرو خود ندهند. بنابراین بهترین راه صبر کردن است تا پلیس برسدو گزارش تصادف را بنویسد.

اگر در تصادفات جرحی شاهد یا شاهدهایی در صحنه بوده باشند فرد دوچرخه سوار باید اطلاعات آنها را به دقت یادداشت کند. بعد از تصادف جرحی باید به دنبال درمان پزشکی باشیم. چنانچه بعد از تصادف جرحی برایتان مقدور باشد باید از عضو آسیب دیده  در زوایای مختلف عکس بگیرید. بعد از تصادف جرحی باید تا مدتی از دوچرخه استفاده نکرد. همچنین در حضور پلیس باید از دوچرخه و بقیه یلوازم دوچرخه سواری که آسیب دیده اند عکس گرفت. این عکس ها ممکن است جایی در روند مراحل قانونی پرونده به کارتان بیاید. نحوه شکایت از قاضی پرونده

تصادف جرحی بدون گواهینامه

تصادف جرحی

رانندگی بدون داشتن گواهینامه حتی اگر منجر به تصلدف جرحی نشود جرم است. حکم رانددگی بدون گواهی نامه برای اولین بار دو ماه حبس تعزیری و یا جریمه نقدی دارد. گاهی نیز با صلاحدید مرجع رسیدگی هر دو مجازات را در پی دارد. اگر برای بار دوم تکرار شود فرد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم میشود.

اگر شخص گواهینامه نداشته باشد و دچار تصادف جرحی شود بیمه گر وظیفه دارد بر اساس قانون به افرادی که در این حادثه آسیب دیده اند خسارت را پرداخت کند. ولی شرکت بیمه کننده بعدا همین خسارت را از شخصی که باعث تصادف جرحی شده است می گیرد. در بسیاری موارد چون مبلغ  خسارت زیاد است آن را قسط بندی میکند. همچنین بیمه گر ضمانت پرداخت قسط را از راننده ای که موجب تصادف جرحی شده است میگیرد.

ترخیص خودرو در تصادفات جرحی

در تصادفات جرحی با توجه به اینکه سلامتی مصدوم بیش از هر چیزی اهمیت دارد بقیه ی مسائل مانند پرداخت خسارت و ترخیص خودرو شرایط متفاوتی پیدا میکند. در تصادفات جرحی معمولا فرد مصدوم به خاطر جراحاتی که بر او وارد شده شکایت میکند. بعد از اعلام شکایت، پرونده وارد پرداخت دیه و مراحل قانوی میشود. بعد از تصادف جرحی خودروی راننده ی متخلف به پارکینگ منتقل میشود. در تصادفات جرحی خودروی فرد متخلف تا گذراندن بخشی از مراحل قانونی مانند پرداخت دیه در پارکینگ میماند.

معمولا در تصادفات جرحی راننده ی مقصر، باید بیمه نامه ی شخص ثالث خود را که دارای اعتبار کافی باشد نشان دهد. بیمه نامه ی شخص ثالث درتصادفات جرحی ضمانتی است مبنی بر اینکه فرد خاطی تمام خسارات بدنی وارد به مصدوم را پرداخت میکند. بنابراین با وجود این ضمانت نامه هیچ دلیلی برای منع آزاد شدن خودرو وجود ندارد. البته ترخیص خودرو در تصادفات جرحی با رای و نظر قاضی پرونده انجام میگیرد.

بنابراین در تصادفات جرحی اگر راننده ی متخلف بیمه نامه ی شخص ثالث نداشته باشد یا اینکه اعتبار آن گذشته باشد خودروی وی همچنان در پارکینگ باقی میماند تا مراحل قانونی پرونده طی شود.

کلاه برداری ارزهای دیجیتال

تصادف جرحی غیر عمد

از آنجا که بسیاری از صدمات جسمی در اثر تصادفات جرحی غیر عمدرخ میدهد بنابراین باید در رانندگی کاملا محتاط باشیم. داشتن بیمه نامه شخص ثالث هنگام بروز تصادفات جرحی میتواند کمک بسیاری در روند قانونی تصادفات جرحی غیر عمد داشته باشد. تصادفات غیر عمد میتواند منجر به فوت و یا جرح عضو یا اعضایی از بدن شود.

تصادفات جرحی غیر عمد دارای قوانین مجازات متفاوتی است که قوانین هر کدام با توجه به جزئیات تصادف نوشته شده است. چنانکه گفته شد داشتن بیمه نامه شخص ثالث مهمترین اصل در تصادفات جرحی غیر عمد است. رفع توقیف خودرو به علت کشف حجاب

نحوه رسیدگی به تصادفات جرحی

هنگام رخ دادن تصادفات جرحی اولین اقدام حاضر شدن افسر راهنمایی رانندگی است. پس باید با حفظ کردن خونسردی خود در صورت نیاز ابتدا با اورژانس و سپس به افسر راهنمایی رانندگی تماس گرفت.

در تصادفات جرحی پلیس در محل ،حاضر میشود و گزارش تهیه میکند. باید در گزارش پلیس اظهارات فرد مصدوم و راننده یمتخلف هر دو به دقت ذکر شود. همچنین پلیس کروکی تصادف را تهیه میکند و آن را به پرونده ضمیمه میکند. در همین فاصله باید اقدامات لازم برای انتقال مصدوم یا مصدومان به بیمارستان انجام شود.

پس از تنظیم کروکی توسط افسر راهنمایی رانندگی میتوان به صورت آنلاین برای استعلام تصادفات رانندگی پیگیری کرد.

در این مرحله خودرو فرد متخلف توسط افسر راهنمایی رانندگی توقیف و به پارکینگ منتقل میشود.  در مرحله ی بعدی  در تصادفات جرحی هر دو طرف به دادسرای عمومی و انقلاب رفته تا بقیه ی مراحل را انجام دهند. این مراحل عبارتند از مراجعه به پزشکی قانونی ،دریافت خسارت و ترخیص خودرو که همه ی آنها با نظر قاضی پرونده صورت میگیرد.

در مرحله ی آخر تصادفات جرحی و بعد از کامل شدن پرونده ،قاضی پرونده را به دادگاه کیفری 2 میفرستد تا دادگاه پرونده را بررسی کند و حکم صادر کند.

تصادف جرحی بدون کروکی

در برخی از تصادفات میتوان بدون رسم کروکی از بیمه شخص ثالث استفاده کرد. یکی از مواردی که میتوان کروکی تنظیم نکرد اینست که تصادف جرحی نباشد. بنابراین در تمام تصادفات جرحی که منجر به جراحت در عضو یا اعضایی از بدن میشود داشتن کروکی که توسط افسر پلیس راهنمایی رانندگی تنظیم شده است ضروری است. در تصادفات غیر جرحی اگر میزان خسارت زیاد نباشد و دو طرف به صورت توافقی بر سر مبلغی به تفاهم برسند نیاز به کروکی نیست.

همچنین در تصادفات جرحی اگر بین دو طرف حادثه اختلافی صورت نگیرد و مرضی الطرفین باشد نیاز به کروکی نیست. بنابراین تمامی تصادفات جرحی نیاز به کروکی دارد و اگر کروکی توسط پلیس تنظیم نشده باشد روند پرونده ممکن است با مشکل روبه رو شود.

تصادف جرحی در ماههای حرام

به طور کلی در تصادفات جرحی هر گونه صدمه بدنی و یا جانی پرداخت دیه را واجب میکند. اگر تصادف جرحی در ماههای حرام رخ دهد و فقط باعث جراحت در فرد شود و منجر به فوت نباشد دیه مانند بقیه ی ماهها به فرد مجروح پرداخت میشود. اما چنانچه تصادف جرحی در ماه حرام رخ دهد و فرد مجروح همان موقع فوت کند و یا اگر دیرتر فوت کرد فوت او نیز در ماه حرام باشد و با تشخیص پزشکی قانونی  تصادف باعث فوت او شده باشد بنابراین پرداخت دیه متفاوت است.

ماههای حرام عبارتند از ماه رجب،ذی القعده، ذی الحجه و محرم. بنابراین چنانچه تصادف جرحی در ماه حرام رخ دهد و فوت او نیز در ماه حرام واقع شود یک سوم از دیه ی کامل به دیه اضافه میشود. پس اگر تصادف جرحی در ماه حرام رخ دهد ولی منجر به فوت نشود مبلغ دیه با ماههای دیگر تفاوتی نخواهد داشت.

تصادف جرحی و صحنه ی به هم خورده

تصادف جرحی

تصادف جرحی

در تصادف غیر جرحی به هم خوردن صحنه ی تصادف جرم نیست. در این گونه تصادفات مالک خودرو میتواند با دادن شماره پلاک خودرو میتواند شکایت حقوقی خود را ثبت کند. اما در تصادفات جرحی نباید صحنه ی تصادف به هم بخورد. در تصادفات جرحی هر گونه تغییر در وضعیت تصادف و یا فرار کردن از آن و یا کمک نکردن به مصدوم جرم محسوب میشود. بنابراین چنانچه راننده ای در تصادفات جرحی صحنه را به هم بزند علاوه بر پرداخت خسارات دیه باید به خاطر تغییر در صحنه ی تصادف مجازات شود.

این مجازات توسط قاضی مربوط به پرونده مشخص میشود.در تصادفات جرحی باید همه ی شرایط خودرو ها و افراد به همان شکل حفظ شود. تا جایی که ممکن است باید فرد مجروح را تکان نداد تا از جراحت بیشتر جلوگیری شود.

اگر به هر دلیلی در تصادفات جرحی صحنه تصادف به هم خورد باید مراحل زیر رعایت شود.

  • مراجعه به کلانتری
  • مراجعه به پزشک قانونی
  • ارسال پرونده به دادسرا
  • تنظیم شکایت نامه علیه مقصر در دادسرا
  • صدور رای نهایی بعد از معاینات پزشکی در پزشکی قانونی
  • دریافت دیه از بیمه

تصادف جرحی بدون بیمه

چنانچه در تصادفات جرحی شخص خاطی بیمه شخص ثالث نداشته باشد در ابتدا خودرو به پارکینگ منتقل میشود. همچنین هیچ شرکت بیمه گری  وظیفه ای در قبال پرداخت خسارت ندارد. اگر تصادف جرحی منجر به فوت شود و فرد دارای بیمه نباشد، فرد به زندان منتقل میشود.

بنابراین در تصادفات جرحی بدون بیمه که جرح منجر به فوت شود هم مشکلات مالی زیادی برای فرد خاطی پیش می آید و هم قاضی پرونده حکم زندان برای راننده ی بدون بیمه صادر میکند. اما اگر تصادفات جرحی که فرد بیمه نداشته باشد در حد جراحت باشد علاوه بر پرداخت خسارت و دیه با رای قاضی جریمه ای بابت نداشتن بیمه برای دارندگان اتومبیل در نظر گرفته میشود.

شرایط قانونی فرزند خواندگی |

نکات حقوقی خرید خودرو |

دیگر نکات مهم

گاهی در صورت بروز تصادف جرحی ، طرفین تصادف میخواهند بدون حضور در دادسرا و با توافق ، مشکل را حل کنند و مقصر میخواهد دیه را پرداخت کند. در این صورت با توجه به تبصره ماده ۱۶  قانون بیمه اجباری، فرد دارای بیمه می‌‎تواند بدون نیاز به رای مراجع قضایی، با توافق راننده مقصر و ورثه متوفی و یا فرد صدمه دیده مبلغ دیه را پرداخت کند. برای مطالبه خسارت از بیمه، احتیاجی به رای قطعی دادگاه نیست. در قانون جدید مبلغ دیه افراد بدون توجه به جنسیت تعیین می‎‌شود. یعنی مقدار دیه ی زن و مرد با هم برابر و مساوی می باشد. پس مابه التفاوت دیه، توسط صندوق تامین خسارات بدنی پرداخت می‌‎شود.

نکته ی حائز اهمیت دیگر این است که اگر راننده ی مقصر ، بر اثر مستی ، نداشتن گواهینامهو یا نداشتن بیمه دچار تصادف جرحی شود روند پرونده به صورت کلی تغییر می کند و شرایط بسیار سخت تر می شود.

اگر راننده مقصر از صحنه ی تصادف فرار کند و کمکی به مصدوم نکند مجرم است. بر اساس قانون، قاضی حق تخفیف دادن در خصوص مجازات حبس مقصر را ندارد . راننده به بیش از دو سوم حداکثر مجازات درج شده  محکوم میشود.

خدمات ما : بهترین وکیل پایه یک در اصفهان | مشاوره تخصصی حقوقی در اصفهان | اعتبار اسنادی | تخلیه ملک | دعاوی خلع ید | دعاوی سرقت | دعاوی الزام به تنظیم سند | ابطال قرارداد بانکی | طلاق توافقی | چک صیادی | تبلیغ علیه نظام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *